Żwirek dla kota

W każdym domu, w którym znajduje się kot, musi być także odpowiedni żwirek. Koty zawsze załatwiają się w kuwetach, dzięki czemu opieka nad nimi jest łatwiejsza niż w przypadku psa. W kuwecie musi znajdować się odpowiednia substancja, która będzie pochłaniać to, co wydala kot. Niegdyś właściciele kotów wypełniali kuwety takimi materiałami jak trociny, piasek lub gazety. Niestety są to materiały, które sprawiają, że czyszczenie i opróżnianie są bardzo monotonne, a w dodatku nie pochłaniają zapachów i nie zbrylają się. Z kolei kot nie zawsze będzie chciał załatwić się w brudnej kuwecie – zdarza się, że wybiera sobie inne niezabrudzone miejsce. Dlatego odpowiednie wypełnienie kuwety to ważna kwestia nie tylko dla kota, ale także dla właściciela, który będzie zajmować się czyszczeniem. Na szczęście stosowanie takich materiałów jak piasek czy gazety nie są już obowiązkowe, ponieważ sklepy zoologiczne oferują bardzo wygodne rozwiązanie, czyli żwirek dla kota.

Kot

Źródło: https://www.e-pazur.com/

 

Właściciele kotów mają ogromny wybór żwirków do kuwet. Najważniejszą cechą żwirku jest pochłanianie zapachu oraz zbrylanie się, dzięki czemu można w szybki sposób wyczyścić kuwetę. W sklepach zoologicznych zazwyczaj można dostać aż kilka rodzajów żwirku. Ogólnie można podzielić je na trzy grupy:

  • żwirki silikonowe
  • żwirki drewniane
  • żwirki bentonitowe.

Każdy z tych żwirków posiada inne cechy i to od właściciela zależy, na który się zdecyduje. Wybierając żwirek dla kota, trzeba wziąć pod uwagę ich zalety i wady.

  • Żwirek silikonowy wykonany jest z substancji o nazwie silikat. Cechuje się tym, że doskonale pochłania koci mocz i gromadzi go wewnątrz granulek. Świetnie pochłania zapachy, dzięki czemu nie ma potrzeby codziennego czyszczenia kuwety. Wadą żwirku silikonowego jest to, że po pewnym czasie nabiera żółtego odcienia, co może wyglądać dość nieestetycznie – dlatego najlepiej jest stosować go w kuwetach zamkniętych.
  • Żwirek drewniany jest jest wydajny i świetnie pochłania zapach. Kolejną zaletą takiego żwirku dla kota jest możliwość wyrzucenia go do toalety (oczywiście w małych ilościach). Niestety taki żwirek może być bardzo drobny i lekki, przypominający trociny, dlatego, bywa że roznosi się po mieszkaniu na kocich łapkach.
  • Żwirek bentonitowy to bardzo popularny typ żwirku, który zbryla się w grudki, dzięki czemu sprzątanie po kocie jest błyskawiczne. Można je dostać w przystępnych cenach. Dobrze pochłaniają zapachy. Nie wolno natomiast spłukiwać go w toalecie, gdyż może skutkować to zapchaniem. Właściciele najczęściej pakują grudki do foliowego woreczka i wyrzucają do kosza.

Warto zainwestować w odpowiedni żwirek dla kota, ponieważ zdecydowanie ułatwia to codzienną opiekę nad pupilem. Zagwarantowanie odpowiedniej toalety kotu to obowiązek właściciela, dobrze jest przyjrzeć się opcjom, które oferują dzisiaj sklepy zoologiczne.