Optymalna instalacja grzewcza

Remont lub montaż instalacji centralnego ogrzewania to inwestycja na całe dziesięciolecia. Jeśli właśnie planujesz taki remont, na pewno spodoba ci się nasz artykuł!

Postaramy się pokrótce przedstawić pewne optymalne rozwiązania, których zastosowanie w domowej instalacji centralnego ogrzewania sprawi, że będzie ono efektywne, wygodne i niedrogie. Powyższe kwestie omówimy dla typowego mieszkania w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, gdzie centralne ogrzewanie realizowane jest poprzez zamontowany w łazience bądź kuchni kocioł gazowy.

Wybór kotła grzewczego

Sercem instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł. I to właśnie to urządzenie stanowi główny koszt całej modernizacji. Jak wybrać kocioł mądrze? Na co zwracać uwagę, by dokonać praktycznego i ekonomicznego zakupu? Po pierwsze i co najistotniejsze – należy zwracać uwagę na sprawność energetyczną danego urządzenia grzewczego. Jak nie trudno się domyśleć, im wyższa sprawność urządzenia, tym mniejsze ilości paliwa są potrzebne do ogrzewania mieszkania – niesie to ze sobą konsekwencje w postaci niższych rachunków za gaz. Ale sprawność energetyczna to nie wszystko. Jeśli nie jesteśmy zmuszeni do wyboru po prostu najtańszego dostępnego modelu na rynku, to warto się zastanowić nad różnymi opcjami oferowanymi przez konkurencyjne firmy. Czy marka kotła naprawdę ma takie znaczenie? Okazuje się, że tak. Otóż nie chodzi tutaj tylko o design, czy trwałość samego urządzenia, choć są to oczywiście ważne rzeczy. Warto wziąć pod uwagę ewentualną przyszłą dostępność części zamiennych do danego urządzenia. Wieloletni, sprawdzeni, od dziesięcioleci funkcjonujący na rynku polskim giganci technologiczni są w stanie zapewnić dostępność większości części zamiennych do swoich kotłów przez całe dziesięciolecia. Dzięki temu w razie poważnej awarii urządzenia – można dokonać wymiana odpowiedniej części.

Logamax plus gb062

Kocioł kondensacyjny Buderus Logamax plus gb062

Dobór grzejników

Może pomyślisz – grzejnik jak grzejnik – jaka może być między nimi różnica? Otóż czasem może być ona naprawdę zasadnicza :). Dla przykładu – panelowy grzejnik naścienny takiego znanego producenta jak Buderus czy Franke nawet po 10 latach użytkowania może wyglądać prawie jak nowy, natomiast najtańszy grzejnik produkcji chińskiej kupiony w hipermarkecie już po roku może zżółknąć, lub nawet zacząć rdzewieć. Ogromne znaczenie na żywotność grzejnika ma zastosowana do jego pokrycia farba oraz lakier. Kluczowe znaczenie ma także oczywiście także jakość i grubość zastosowanej stali oraz jakość spawów łączących poszczególne elementy grzejnika.

Kocioł grzewczy oraz grzejniki – oto główne składowe instalacji centralnego ogrzewania. Oprócz nich musimy nabyć oczywiście jeszcze rury oraz kształtki, zawory itp. Na pewno ogromne znaczenie ma także wybór odpowiedniej ekipy monterskiej. Montaż sprawnie funkcjonującej instalacji centralnego ogrzewania wymaga solidnej wiedzy, doświadczenia w montażu instalacji oraz odpowiednich narzędzi. Dlatego warto wybrać firmę hydrauliczną rozważnie.