Instalacje przemysłowe – odciągi zanieczyszczeń i pyłu

Każdy zakład produkcyjny przywiązuje ogromną rolę do odpowiedniego odpylania zanieczyszczeń powstałych podczas pracy urządzeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo pracowników. W dodatku wymagają tego od pracodawcy konkretne przepisy BHP. Do utrzymywania czystego i bezpiecznego dla organizmu człowieka powietrza służy stworzona i zamontowana w tym celu specjalistyczna instalacja. Jej zadaniem jest odciągnięcie wszelakich zanieczyszczeń pojawiających podczas procesu produkcyjnego. Może to być na przykład pył, który powstaje podczas produkcji leków czy szlifowania produktów albo trociny tworzące się podczas cięcia piłą drewnianych elementów.

W zależności od zanieczyszczeń i docelowego przeznaczenia instalacji, jej konstrukcja będzie wyglądała zupełnie inaczej. Przedsiębiorstwa zajmujące się na co dzień ich produkcją muszą w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z działalnością firmy, dla której mają stworzyć instalację odpylającą. Zastanowić się nad jej funkcjami oraz rodzajem zanieczyszczeń jakie tam powstają.

Występuje bowiem wiele typów różnego rodzaju instalacji odpylających. Jeśli zakład produkcyjny ma małą powierzchnie produkcyjną zalecane są odciągi i filtry workowe. Przy dużych powierzchniach można zastosować odciągi zewnętrzne. Odpady nie pozostają wtedy na hali, a dodatkowy kontener lub zbiornik gromadzi zanieczyszczenia. W innych przypadkach mogą być również zastosowane profesjonalne kabiny bądź filtry pochłaniające zanieczyszczone powietrze.

Może nie zwracamy na to uwagi jednak bardzo istotna jest tutaj także moc wentylatora znajdującego się w instalacji oraz przepustowość rur. Kompetentne firmy montujące tego typu sprzęt z pewnością zwrócą na to uwagę. Dlatego ważne, aby współpracować z profesjonalistą w tej branży. Przedsiębiorstwo, które wybierzemy do zamontowania specjalistycznej instalacji z pewnością zdecyduje się na najlepsze rozwiązanie, dostosowane do naszej działalności. Warto zapoznać się z ofertą firmy A-Z Technik, ponieważ posiada ogromne doświadczenie w branży instalacji przemysłowych. Wyciągi odciągi zanieczyszczeń i pyłu to ich specjalność.