Dlaczego powinniśmy oglądać filmy?

Niektórzy ludzie uważają oglądanie filmów za stratę czasu, nie rozumiejąc potrzeby śledzenia toczących się na ekranie, fikcyjnych wydarzeń oraz krytykując idący za tym brak aktywności fizycznej. Kto chce niech zamiłowanie do filmów uważa za bierne spędzanie czasu lub bezczynne ślęczenie przed telewizorem, jednak nie zgodzę się z tym, że jest to czas stracony. Uważam, że warto oglądać filmy – dobre filmy! W dobie Internetu warto sięgać po darmowe filmy dostępne właśnie w sieci. Możemy wtedy dopasować repertuar do naszych potrzeb i zainteresowań, nie skazując się jednocześnie na to, co akurat dziś jest w programie telewizyjnym.

Tak czy inaczej oglądanie filmów nie jest jedynie dobrym sposobem na nudę, ale może być także rozwijające. Film może pokazać nam inne życie, inną kulturę, zapoznać nas ze zwyczajami i realiami panującymi w innych zakątkach świata. Umożliwia także spojrzenie na świat z zupełnie innej perspektywy,  możemy zobaczyć go oczyma władcy, przestępcy, superbohatera, psychopaty, osoby chorej, szaleńczo zakochanej,  człowieka z nizin społecznych i bogacza. Możliwości są nieograniczone. Przez dwie godziny jesteśmy częścią zupełnie innej rzeczywistości, stworzonej w umysłach pisarza, reżysera lub scenarzysty. Może to być przeszłość, przyszłość, kosmos, bezludna wyspa, otwarte morze, potężne miasto i wszystko to, co tylko przyjdzie twórcom do głowy.

W zależności od repertuaru filmy mogą być doskonałym sposobem na poznanie historii oraz innych kultur i narodowości. Dobrze zrobione filmy historyczne lub biograficzne osadzone w określonych realiach politycznych i historycznych mogą stać się lepszym nauczycielem historii niż niejeden suchy i opasły podręcznik. Łatwiej zapamiętujemy okoliczności historyczne, gdy widzimy ich realny wpływ na życie ówczesnych ludzi – w tym przypadku głównych bohaterów filmu. Dobrym przykładem może być tu poruszający film „Patriota” ze świetną rolą Mela Gibsona. Jednak historia to nie jedyna dziedzina, z zakresu której możemy wzbogacić swoja wiedzę oglądając filmy. Ich fabuła dotyczy różnych dziedzin oraz zagadnień, i podczas oglądania często mimowolnie zapamiętujemy wiele przydatnych informacji.

Ponadto film może stanowić alternatywę dla tych, którzy z książką nie są za pan brat.  Nie chodzi tu o wyższość filmu nad książką, bo uważam, że jest to niemożliwe. Dobrej książki nie przebije nic, jednak jeśli ktoś nie może czytać, lub co gorsza nie lubi – nie ma dla niego innej możliwości poznania dzieł światowej literatury niż obejrzenie ich ekranizacji. Twórcy filmów często sięgają po arcydzieła wybitnych pisarzy, więc warto wybierać filmy będące ich adaptacjami. Nawet jeśli nie lubi się czytać trzeba znać klasyki światowej literatury  – choćby z filmów.

To jednak tylko część zalet płynących z oglądania filmów. Oglądając filmy rozwijamy swoje zdolności dedukcji i obserwacji. Filmy jak każda dziedzina sztuki uwrażliwiają i edukują. Dzięki nim można również doskonalić język obcy, znaleźć inspirację dla innych dziedzin życia lub po prostu miło spędzić czas z przyjaciółmi. To świetne hobby, które ze stratą czasu nie ma absolutnie nic wspólnego!