Co raz więcej słyszy się o tzw. zdrowej żywności. Dlaczego ekologiczne produkty tak zyskują na popularności? Na co warto zwracać uwagę kupując zdrową żywność?
Kupując produkty po prostu należy sprawdzać etykiety z wypisem składu. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż właściciele większych czy mniejszych sklepów czasem nie chcący, a czasem świadomie po prostu wykładają produkty jawnie nie ekologiczne w boksach oznaczonych jako Bio. Oczywiście jak w każdej branży, tak i w przypadku żywności ekologicznej mamy też od czasu do czasu do czynienia z oszustami. Dlatego warto zwracać uwagę czy na etykiecie produktu jest symbol Eko lub Bio. Takie oznakowanie oznacza, że produkt przynajmniej w 95% został wyprodukowany metodami całkowicie ekologicznymi.
Uważaj na chwyty marketingowe
Oczywiście osoby odpowiedzialne za wysokość sprzedaży w wielkich firmach produkcyjnych dwoją się i troją, by produkty przez nich promowane dobrze się sprzedawały. A wiadomo, że nic tak nie podkręci sprzedaży jak przekonanie konsumentów o wartościach odżywczych produktu. To właśnie dlatego stosuje się rozmaite hasła reklamowe mające na celu wytworzenie wrażenia, że kupujemy ekologiczny produkt. Gdy tymczasem patrząc na wkład widzimy czarno na białym, że reklama nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością. Dobrze jest przyjąć zasadę, żeby absolutnie nie kierować się przekazem z reklam.
Przykładowe produkty ekologiczne, źródło zdjęć: https://staropolskagaleriasmaku.pl/
Sprawdzeni producenci
Dobrze jest też na pewno kierować się opiniami osób, które podobnie jak my przykładają wagę do pochodzenia produktów żywnościowych. Masz sprawdzone informacje o rzetelności jakiejś marki? Jej się trzymaj, po co eksperymentować z nowymi produktami, nawet jeśli będą nieznacznie tańsze? Są też marki, o których wiadomo, że w przeszłości próbowały 'przemycić’ do sprzedaży produkty po prostu oszukując swoich klientów, tym bardziej wiadomo, że lepiej żywność od takiego producenta lepiej mijać z daleka.
Jakie ceny?
Musimy mieć świadomość, że najczęściej produkty ekologiczne, będą droższe od swoich typowych odpowiedników. Wynika to po prostu z faktu, że na etapie produkcji tego typu żywności jest wiele rozmaitych obostrzeń generujących dodatkowe koszty. Zdrowa żywność, to nie tylko ta wolna od konserwantów, GMO czy chemicznych oprysków i nawozów. To produkty, które zostały np. wyhodowane wystarczająco daleko od głównych szos na niewyjałowionej glebie. Wyższa cena produktów ekologicznych wynika też między innymi z czasochłonnego usuwania chwastów z upraw metodami tradycyjnymi.
Z drugiej strony warto pamiętać, że mając sprawdzone źródła, możemy kupować na prawdę zdrowe produkty od regionalnych producentów. W Polsce jest bowiem wiele gospodarstw, które nie uzyskały jeszcze statusu ekologicznego, a produkujące na prawdę zdrową żywność. Warto na pewno odwiedzać regionalne jarmarki i bazary, na których żywność sprzedają regionalni farmerzy.
Najnowsze komentarze