Zalety schodów drewnianych

Na rynku materiałów budowlanych w Polsce możemy spotkać ogromną różnorodność schodów. W domu z powodzeniem stosuje się schody ze stali, schody betonowe oraz schody drewniane. W tym artykule przeanalizujemy zalety schodów wykonanych z drewna.

Drewno jako materiał budowlany jest stosowany w domach praktycznie odkąd chodzi po ziemi człowiek. Nic dziwnego. Materiał ten w zależności od wykorzystanego rodzaju drzewa wyróżnia się wieloma znaczącymi zaletami. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Rozmaitość usłojenia i barw

Ile na świecie jest gatunków drzew, tyle praktycznie mamy do dyspozycji rodzajów usłojenia. Ogromna różnorodność faktury oraz ich niezwykłe odcienie sprawiają, że drewno wpisuje się praktycznie w każdą aranżację. Drewniane schody w zależności od rodzaju wykończenia będą się znakomicie sprawdzały jako element wystroju wnętrza nowoczesnego, minimalistycznego, ale i tradycyjnego, przytulnego, ponadczasowego.

Zastanawiając się nad barwą i teksturą drewnianych schodów warto pamiętać, że powyższe zależą nie tylko od samego rodzaju drewna, ale także od lakieru, który zostanie użyty do zabezpieczenia powierzchni drewna.

Trwałość

Oczywiście trwałość drewna jako materiału budowlanego w dużej mierze zależy od gatunku drzewa jakie zostało wykorzystane oraz samego procesu przygotowywania drewna w suszarni. Najtwardszym materiałem jest drewno pozyskane z drzew liściastych, w naszym regionie są to oczywiście po kolei: dąb, buk, jesion, klon, orzech oraz brzoza. Do drewna miękkiego zalicza się między innymi drewno sosnowe oraz lipowe. Przy czym drewno z lipy jest jednocześnie bardzo podatne na obróbkę. W drewnie lipowym bardzo łatwo jest nanosić rozmaite skomplikowane zdobienia.

Białe drewniane schody

Typowe drewniane schody pomalowane na biało, źródło: http://www.drewdom.com.pl/schody-drewniane

Podobnie jak to jest w przypadku względów wizualnych drewna, tak i tutaj ostateczne cechy schodów zależą także od zastosowanego do wykończenia powierzchni lakieru. Nawet drewno stosunkowo miękkie odpowiednio zabezpieczone twardymi rodzajami lakieru będzie bardzo odporne na mechaniczne urazy. W temacie trwałości drewna niewątpliwie warto wspomnieć o zabezpieczeniu ich przed wszelkiego rodzaju owadami, mogącymi uszkadzać jego wewnętrzną strukturę. W tym celu stosuje się odpowiednie środki chemiczne.

To oczywiste, że wraz z upływem czasu powierzchnia schodów wykonanych z drewna będzie się ścierać, zniekształcać i wybarwiać. W przypadku schodów drewnianych nie ma to wielkiego znaczenia, bowiem drewno bardzo łatwo poddaje się renowacji. Wystarczy zetrzeć wierzchnią, wyeksploatowaną warstwę materiału by odzyskać świeży wygląd usłojenia.

Oczywiście to nie jedyne niewątpliwe zalety drewna jako materiału budowlanego. Wielu wielbicieli drewna zwraca uwagę na jego znakomite właściwości izolacyjne. Drewno jako takie dzięki temu jest przyjemne w dotyku, co ma na pewno ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania.