Wesele streszczenie – krótkie i szczegółowe

Klp – miejsce, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje

Cały czas, Ministrowie starają się zwiększać poziom nauczania w szkołach. Bardzo dużo zależy od tego, na jakim etapie się znajdujemy, ponieważ im wyższe klasy, tym możemy być pewni, że będzie trudniej. Będąc na etapie szkoły podstawowej jest im dużo łatwiej. Nauczyciele starają się przekazać młodym uczniom cenne wskazówki. Etap ten składa się aż z sześciu klas. Poznają nowe osoby, z którymi nawiązać mogą przyjaźń na wiele lat. Otaczający świat sprawia wrażenie beztroskiego. W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym widzi, że jego maluch usamodzielnia się i stara się radzić sobie sam. Po szkole podstawowej, następuje czas wejścia w gimnazjalną rzeczywistość. Tam może być już nieco ciężej. Młodzież uczy się zupełnie nowych rzeczy. Nowi nauczyciele, nowe środowisko, ale to nie powstrzymuje ich przez utrzymywaniem starych znajomości. Wiele przyjaciół zaplanowało sobie, że pójdą do jednej gimnazjalnej klasy. Tak też się stało.

Między innymi, to właśnie dzięki temu pierwsze dni w nowej szkole nie były aż tak tragiczne i straszne. Okazuje się, że nauka nie jest taka straszna i mając przy sobie odpowiednie osoby można zajść naprawdę daleko. Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. To one mają wpływ na to, do jakiej szkoły dostaniemy się w przyszłości. Dodatkowym atutem będzie też branie udziału w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Jeżeli czujemy się dobrze w jakiejś dziedzinie, możemy zdecydować się na to. Jest to bardzo korzystne. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Jeżeli się lepiej temu przyjrzeć, za udział w konkursie wiedzy historycznej, jako semestralną ocenę możemy otrzymać piątkę. Każdy uczeń powinien wiedzieć i starać się, aby mieć jak najlepsze oceny na koniec swojej nauki w gimnazjum, ponieważ mają one wpływ na wybór kolejnej szkoły. W momencie ogłoszenia wyników do licealnych klas, możemy odetchnąć z ulgą. Teraz zacznie się dla nas zupełnie nowy życie. Poznajemy zupełnie nowy świat. Jesteśmy już prawie dorośli. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Nie będzie nam łatwo, ponieważ każdy nauczyciel będzie od nas wiele wymagał. Ze względu na profile klas, program nauczania został skomponowany tak, aby poszerzać naszą wiedzę w danym kierunku. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się dobrze. Mnóstwo osób posiada szczególne umiejętności matematyczne, dlatego też wybierana jest klasa o tej specjalności. Jednak są też osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Dzięki urozmaiconemu programie nauczania, będziemy w stanie poznać wiele ciekawych lektur, które powstawały na przestrzeni różnych epok. Weźmy na warsztat Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Ten polski pisarz brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele traktowane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności i narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu ma miejsce w jeden ze świetlic wiejskiej chaty. W drugim pomieszczeniu, w najlepsze trwa wesele Rydla z Mikołajczykówną. Słychać wielki gwar oraz dźwięki muzyki weselnej. Wesele obywa się w listopadzie. Wszystkie opisy zdarzeń, które zostały zawarte w treści utworu, dzieją się zaledwie w ciągu kilku godzin. Rozpoczynają się przed północą i trwają aż do rana następnego dnia. Na serwisie klp znajdziecie wesele streszczenie.

Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. Praktycznie na każdej z kartek znajdzie się jakaś symboliczna postać, bądź rzecz. Chochoł zostaje przywołany przez parę młodą w momencie zakończenia pierwszego aktu. Nazywany jest on twórcą urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę. Oznacza to, że wartości narodu są uśpione, jednak, kiedy wszystko budzi się do życia, rośnie także wiara w odzyskanie niepodległości. Teraz spokojnie możemy skupić się na rzeczach o symbolicznym charakterze. Za pierwszy przykład może posłużyć nam złoty róg. Postrzegany jest on, jako symbol walki narodowowyzwoleńczej. Swoją wartością ma zachęcić społeczeństwo do podniesienia się. Jako kolejny symbol wymienimy tutaj przedmiot, jakim jest czapka z piór. Oznacza on, że jest się przywiązanym do rzeczy błahych i materialnych. Stanowić ma ona pewne ostrzeżenie do społeczności, aby nigdy nie stawiali własnych spraw nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym Wyspiański znakomicie oddał cierpienie narodu oraz brak możliwości walki o niego. Postanowiono wystawić go w teatrze. Niestety Lucjan Rydel poczuł się urażony tym, w jaki sposób jego wieloletni przyjaciel Wyspiański przedstawił jego żonę. Jednak sztuka zyskała przychylność Włodzimierza Tetmajera, który był pod wrażeniem. Jeżeli w szkole masz problem z tą lekturą, nie wiesz, o czym dokładnie jest, powinieneś odwiedzić serwis klp. Znajdziesz tutaj wszystkie przydatne informacji, od biografii autora, aż po streszczenia szczegółowe i te nieco krótsze. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia serwisu!

Napisano na podstawie: http://wesele.klp.pl