Jak dostosować stronę www do potrzeb osób niepełnosprawnych?
W 2012 roku przez Radę Ministrów zostało wydane rozporządzenie, które mówiło o tym, że publiczne strony administracji www powinny zostać do połowy 2015 roku dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Kogo dotyczy takie dostosowanie?
Dopasowanie stron www dotyczy osób z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną oraz osób niewidomych jak i niesłyszących. Osoba niepełnosprawna dzięki takiemu udogodnieniu miałaby możliwość swobodnego korzystania ze stron internetowych.
Obowiązkowe dopasowanie dla wszystkich stron?
Odpowiednio dopasowane strony internetowe powinny być obowiązkowe. Nie chodzi już tu nawet o administracyjne strony, lecz także o zwykłe, np. takie do robienia zakupów przez Internet.
Jak dopasować stronę do potrzeb osób z niepełnosprawnością?
Oto kilka propozycji, jakie cechy powinna posiadać strona o takich udogodnieniach:
– filmiki, które przedstawiane są na stronach powinny mieć napisy, ponieważ będzie to bardzo dużym ułatwieniem dla osoby niesłyszącej, która akurat potrzebuje skorzystać z danej strony internetowej.
– nawigacja na stronie ( menu ) powinna być spójna, logiczna i uporządkowana.
– teksty, które zamieszczane są na stronach powinny być napisane w miarę najprostszym językiem. Powinny być podzielone. Dobrze by było, gdyby tekst posiadał nagłówki, dzięki którym ułatwiłoby to przejście do konkretnej sekcji.
– kontrast kolorystyczny wszystkich elementów, które ukazują treść musi mieć najlepiej stosunek 7 do 1. Dzięki temu osoba niedowidząca z łatwością dostosuje kolorystykę strony, aby tekst był dla niej prosty do przeczytania.
– opcja powiększania tekstu – jest to bardzo ważny element, ponieważ gdy osoba niedowidząca będzie potrzebowała skorzystać ze strony www, a tekst nie będzie dla niej dostosowany, nic z tego nie wyjdzie, dlatego warto dbać o ten element. Jest on bardzo istotny.
Serwisy ,, dostępne”
Dzięki serwisom ,, dostępnym ” możliwość korzystania z nich mają osoby w pełni zdrowe jak i te niepełnosprawne. Na takich serwisach zapewnione jest bezpieczeństwo korzystania ze stron. Ważnym elementem jest, aby każda treść, która zamieszczana zostaje na stronie była możliwa do odtworzenia przez wszystkich użytkowników.
2 wersje stron dla niedowidzący i niewidomych.
Strony internetowe dla osób niedowidzących lub niewidomych mają zazwyczaj dwie wersje:
1) audio – na takiej stronie wszystkie elementy, które są napisane zostają odczytane, co pozwala na zapoznanie się ze wszystkimi treściami znajdującymi się na danej stronie.
2) tekstowa – gość korzystający z takiej strony internetowej jest w stanie samodzielnie wybrać wielkość czcionki, tak aby treści prezentowane na stronie mógł przeczytać swobodnie.
Dobrze skonstruowany opis podstawą sukcesu.
Ważną kwestią jest to, aby wszystkie elementy graficzne, które zostają umieszczone na stronie posiadały dobrze skonstruowany opis. Oznacza to, że gdy mamy zdjęcie, np. wieży Eiffel, nie powinniśmy nazywać go wieża.jpg, tylko wieżaeiffel.jpg lub wieżaeiffelwparyżu.jpg. Dzięki temu zdjęcie stanie się o wiele bardziej zrozumiałe. Tak samo jest w przypadku nagłówków oraz ramek. Powinny one dokładnie informować tytułem co przedstawiają.
Urządzenia osób niepełnosprawnych.
Warto zwrócić uwagę na to, że osoby niewidome często mają urządzenia, które służą do przetwarzania tekstu ze strony na dźwięk. Dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczanie oryginalnych dokumentów, a nie ich skanów.
Najnowsze komentarze