Terapia uzależnień od narkotyków, alkoholu i hazardu

Problem uzależnień jest w obecnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od mnóstwa rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykamy jednak uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, Internetu, seksu, jedzenia i gier. Chociaż przedmioty od których się uzależniamy są bardzo różne, wszystkie uzależnienia charakteryzują się jedną wspólną cechą – ich ofiary długo nie są w stanie przyznać, że mają problem.
Istotę uzależnienia rozumieją tylko inni uzależnieni, a osobom stojącym z boku trudno zrozumieć istnienie tak silnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy.

Pierwszym symptomem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, alkoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i stan euforii znikają, a myśli zaczyna wypełniać wyłącznie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od nikotyny nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa przyjemności na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.


Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko dokoła, odbiera wolność wyboru, choć ludziom uzależnionym zwykle wydaje się, że to one posiadają kontrolę. Wciąż powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zrozumie, że to już nie jest jej decyzja, i że straciła kontrolę nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.
Obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, położony w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień został zbudowany w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery pozwalające na zwiedzanie okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią profesjonaliści, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla wielu pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdej osoby podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc komuś bliskiemu bądź dostrzegłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie wahaj się i daj sobie szansę. Każdy bowiem zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.

Tekst powstał na podstawie: osrodek-terapii.com/