Sprowadzanie zwłok z zagranicy – od czego zacząć?

Śmierć bliskiej osoby, jest zawsze sytuacją niezwykle trudną. W psychologii klasyfikuje się ona jako sytuacja graniczna. Stres, który spowodowany jest  śmiercią bliskiej osoby, dodatkowo narasta, gdy konieczne jest sprowadzenie zwłok z zagranicy. Jest to proces, który nie tylko wymaga spełnienia szeregu formalności i wymogów prawnych, ale też i taki, który może trwać bardzo długo. Najkrótszy czas oczekiwania na transport zwłok do kraju to tydzień, ale w niektórych przypadkach może on trwać nawet i kilka tygodni. Co trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy się transportu ciała z zagranicy? Na to, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Wniosek o wydanie ciała – gdzie go złożyć?

Podstawą do zorganizowania transportu zwłok z zagranicy, jest złożenie wniosku o wydanie ciała. Wniosek taki może złożyć tylko i wyłącznie rodzina.Formularz trzeba złozyć w urzędzie miasta – dokładnie w mieście, w którym odbędzie się pochówek.  Należy pamiętać, o tym, aby we wniosku znalazły się nie tylko nasze dane osobowe – również te widniejące w dokumencie tożsamości – ale też i dane osoby, o której wydanie ciała wnioskujemy. Konieczne jest także posiadanie odpisu lub oryginału aktu zgonu. 

Jak długo trwa transport ciała z zagranicy?

Bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć kiedy mówimy o transporcie ciała z zagranicy, jest czas potrzebny do zorganizowania takiego transportu. Zależny jest on od wielu czynników. Jednym z najistotniejszych z nich, jest powodu zgonu. Kiedy mówimy o naturalnej przyczynie zgonu, transport ciała z zagranicy zajmuje około tygodnia. Kiedy jednak mówimy o samobójstwie, zabójstwie lub innej przyczynie, która spowodowała śmierć bliskiej nam osoby, wówczas procedura trwa dłużej. Związane jest to bezpośrednio  z pracą prokuratora, koronera czy policji. 

Kto płaci za transport zwłok?

To, o czym nie można zapomnieć, kiedy mówimy o transporcie zwłok z zagranicy, to koszt takiej usługi oraz to,  kto go pokrywa. Jeśli osoba zmarła jest ubezpieczona, koszty sprowadzenia ciała z zagranicy leżą po stronie zakładu ubezpieczeń. W momencie, kiedy jednak osoba zmarła nie była ubezpieczona – wówczas koszty transportu ciała z zagranicy leżą po stronie rodziny. Cena takiej usługi zależna jest od miejsca, z którego chcemy przewieźć zwłoki do Polski i oscyluje ona w okolicy od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.