Pasjonuje Cię fotografia?

Fotografika to hobby, które cieszy się fascynacją wśród coraz większej liczby ludzi. W gruncie rzeczy każdy bez wyjątku może w tej profesji spróbować swoich sił. Nowej generacji sprzęt fotograficzny daje kolosalne możliwości zarówno osobom zajmującym się tym hobbystycznie jak i wytrawnym artystom fotografom.
Rozpoczynając swoją przygodę z fotografiką należy pamiętać, że nie każdy aparat będzie nadawał się dla osoby początkującej. Przeważnie chcąc kupić aparat fotograficzny dla siebie czy bliskiej osoby pragniemy wybrać jak najlepszy sprzęt za w miarę przystępną cenę. Sprzedający zwykle chcą zachęcić nas do zakupu ciężkich i trudnych w obsłudze lustrzanek, wychwalając ich funkcje i możliwości. Jednak tego typu aparat nie jest właściwy dla osoby początkującej. Żmudna nauka obsługi i początkowy brak doświadczenia, pomimo posiadania sprzętu z najwyższej półki będzie przynosić mizerne efekty i może zniechęcić najbardziej zapalonego pasjonata fotografii. Dlatego też wybór pierwszego aparatu należy starannie przemyśleć. W pierwszej kolejności należy uwzględnić przeznaczenie aparatu, następnie funkcje z jakich chcielibyśmy korzystać oraz jego wyposażenie.

Nie można oczywiście nie uwzględnić kryterium cenowego, gdyż każdy kupujący dysponuje konkretnym budżetem, którego nie chciałby przekroczyć, a wiadomo, że im droższy sprzęt tym lepszy. Jeżeli chcielibyśmy posiadać naprawdę dobry sprzęt fotograficzny za przystępną cenę, możemy poszukać wśród ubiegłorocznych modeli lub używanych cyfrówek. Komis fotograficzny lub skup sprzętu fotograficznego mogą być miejscami gdzie trafimy na niezwykłą okazję.
Warunki, w jakich będziemy najczęściej wykorzystywać nasz aparat fotograficzny, również nie są obojętne przy jego wyborze. Na przykład na plażę zupełnie nie nadają się lustrzanki, gdyż matryca bardzo łatwo może ulec zapiaszczeniu. Najlepszą decyzją jest wykorzystanie wodoodpornego smartfona wyposażonego w gimbal do telefonu. Nieobojętne jest także, kto będzie aparatu używał: amator, artysta fotografik, a może dziecko? Amatorom i osobom stawiającym w fotografice pierwsze kroki na ogół poleca się łatwe w obsłudze kompakty, automatycznie poprawiające walory estetyczne i jakość obrazu, co bardzo ułatwia fotografowanie. Osoby chcące poszerzać swoje horyzonty powinny zdecydować się na aparat z manualnymi trybami ustawień. O komforcie fotografowania decyduje także jakość wyświetlacza z tyłu aparatu. Umożliwia on także przeglądanie i usuwanie nieudanych fotografii, jak również wybieranie funkcji z menu. To ważne, aby wybrać aparat z wyświetlaczem, którego rozdzielczość to minimum milion pikseli.


Kupując sprzęt powinniśmy także wziąć pod uwagę długość jego czasu pracy na danym źródle zasilania. Zwykle cyfrówki zasilane są akumulatorami dla nich dedykowanymi, a inne aparaty bateriami tzw. paluszkami. Każde rozwiązanie posiada dobre jak i złe strony. Baterie możemy kupić właściwie wszędzie i sprawdzą się tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdka, ale dedykowane akumulatory pozwalają na bardziej wydajną pracę sprzętu, choć wymagają specjalnej ładowarki. Przy zakupie można zwrócić uwagę na ilość zdjęć, jaką możemy wykonać po jednokrotnym naładowaniu akumulatorów. Niektóre aparaty cyfrowe można ładować, podłączając je do komputera wykorzystując kabel USB.
Chcąc kupić dobry sprzęt warto odwiedzić sklep foto, który może pochwalić się fachową i rzetelną obsługą. Godnym polecenia jest z pewnością poznański sklep fotograficzny WINMAR. Posiada on bardzo duży wybór sprzętu foto i video, a także prowadzi jego wypożyczalnię oraz komis. Oprócz tego w zakresie jego usług znajduje się leasing sprzętu komputerowego. Profesjonalna obsługa z pewnością posłuży fachowym doradztwem i pomoże wybrać sprzęt najbardziej odpowiedni dla jego użytkownika.