Międzynarodowy transport zwłok – kiedy jest potrzebny?

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze śmiercią bliskiej nam osoby, konieczne jest podjęcie różnych czynności związanych z pochówkiem. Musimy zadbać o pogrzeb, stypę, jak również dopełnić wszelkich formalności związanych z samym faktem śmierci bliskiej nam osoby. Nierzadko też konieczne jest zorganizowanie usługi, którą jest międzynarodowy transport zwłok do Polski.  Jak to zorganizować i o czym trzeba pamiętać, aby procedura przebiegała w pełni legalnie? Na te i wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Organizacja transportu zwłok do Polski – od czego zacząć?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o zorganizowanie międzynarodowego transportu zwłok do kraju, jest zgłoszenie się do urzędu miasta, który jest właściwy dla miejsca pochówku. Tam – tylko i wyłącznie osoby, które łączą ze zmarłym więzy krwi- mogą złożyć wniosek o wydanie ciała. Urząd miasta kieruje taki wniosek do odpowiedniego konsulatu i tam też podejmowana jest ostateczna decyzja dotycząca możliwości transportu zwłok do kraju. Warto jest jednak pamiętać, że zezwolenie jest wystawiane na zakład pogrzebowy. Współcześnie nie ma żadnej, prawnej możliwości, aby zostało ono wystawione np. na rodzica lub współmałżonka osoby zmarłej. 

Jak przebiega transport ciała do kraju?

Międzynarodowy transport zwłok organizowany jest za pomocą takiego środka lokomocji, którym najwygodniej będzie go przeprowadzić. Na terenie Europy najczęściej jest to samochód – w odpowiedni sposób przystosowany do tego rodzaju przewozów. W przypadku konieczności sprowadzenia ciała np. ze Stanów Zjednoczonych czy z Azji – środkiem transportu jest specjalny samolot. Trzeba tez pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Niezależnie jednak od tego, skąd transportowane jest ciało zmarłego, po szczelnym zamknięciu trumny przed transportem, nie ma możliwości ponownego jej otworzenia w kraju. W związku z tym, jeśli chcemy pożegnać bliską nam osobę, powinniśmy się udać do miejsca, z którego przewożone jest ciało i pożegnać się przed ostatecznym zamknięciem trumny.