Kalkulator zdolności kredytowej

Najpopularniejszą formą pożyczki w obecnych czasach jest bez wątpienia kredyt gotówkowy. Dzięki niemu możemy uzyskać dodatkowe środki na wakacyjny wyjazd, wesele dziecka, wymianę auta czy remont mieszkania. Wybór tej z pozoru jakże prostej drogi na zdobycie dodatkowych funduszy nie wygląda jednak w rzeczywistości tak kolorowo.
Bank oblicza w pierwszej kolejności naszą tak zwaną zdolność kredytową, a więc maksymalną kwotę kredytu jaką jest nam w stanie udzielić przy okresie spłaty zaproponowanym przez nas. Zwraca uwagę głównie na wysokość naszych stałych, miesięcznych zarobków oraz historię kredytową. Ubiegając się o kredyt gotówkowy istotne jest bowiem, aby posiadać stały, miesięczny dochód, w dodatku jego źródło musi być akceptowane przez bank. Brane wciąż i nadal spłacane kredyty mają niestety zły wpływ na naszą zdolność kredytową, obniżają bowiem nasz miesięczny dochód.
Jeśli jednak spłaciliśmy już wszystkie zaciągnięte wcześniej kredyty i zrobiliśmy to w terminie, bank może pożyczyć nam wyższą kwotę, gdyż uzna nas za bardziej wiarygodnych. Wyliczając zdolność kredytową banki przywiązują również ogromną wagę do wieku osób ubiegających się o kredyt. Młodzi ludzie, którzy dopiero co stali się pełnoletni mają dużo gorzej uzyskać kredyt, tak samo osoby po sześćdziesiątym roku życia.
Znaczący wpływ na naszą zdolność kredytową mają też jeszcze inne czynniki, o których nawet nie myślimy przymierzając się do wzięcia kredytu. Mowa tutaj o wykształceniu oraz stanie cywilnym. Banki bowiem wychodzą z założenia, że im wyższe wykształcenie potencjalnego klienta, tym ma on większą szansę na uzyskanie lepszej i bardziej stabilnej pracy. Osoby w związkach małżeńskich uznawane są natomiast za bardziej stabilne, w dodatku dochód w domu generują dwie osoby. W zależności właśnie od tych zmiennych wiele banków może nam ustalić zupełnie inną zdolność kredytową. 
Przekazane do banku informacje o naszej sytuacji finansowej i rodzinnej wprowadzane są do specjalnego systemu. Na ich podstawie system ten sprawdza czy bank może w ogóle przyznać nam kredyt jeśli tak wylicza jego maksymalną wysokość.
Bardzo fajnym narzędziem dzięki, któremu sami możemy sprawdzić naszą zdolność kredytową w poszczególnych bankach jest tak zwany kalkulator zdolności kredytowej czy inaczej kalkulator kredytowy online. Wpisujemy tam wszystkie istotne dane, a więc nasze dochody oraz ich źródła, nasze zobowiązania, a także ilość członków rodziny i na ich podstawie dopiero system wylicza nam zdolność kredytową. Nie zapominajmy jednak, że wyniki te mają charakter jedynie poglądowy, a banki mogą wziąć pod uwagę jeszcze inne wymienione wcześniej czynniki.
Jeśli więc przymierzacie się do wzięcia kredytu gotówkowego, w pierwszej kolejności obliczcie swoją zdolność kredytową. Dzięki temu będziecie mieli rozeznanie na jaki dodatkowy zastrzyk gotówki możecie liczyć ubiegając się o kredyt. Pomoże Wam w tym z pewnością kalkulator zdolności kredytowej.