Jak skutecznie walczyć ze złośliwym oprogramowaniem?

Sposoby na walkę ze złośliwym oprogramowaniem w komputerze

W dzisiejszych czasach, nasze komputery są niezwykle narażone na złośliwe wirusy, oprogramowania czy działanie hakerów. Odwiedzając różne strony, do naszego komputera przenikają różnego rodzaju materiały, które później uniemożliwiają nam prace na tym sprzędzie. A zatem co zrobić, aby złośliwe oprogramowania nie dostawały się do naszego komputera? To pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. W tym artykule postaram się przybliżyć Państwu sposoby walki z takim oprogramowaniem.

Czym właściwie są te złośliwe oprogramowania?

Złośliwe oprogramowanie to nic innego jak oprogramowanie, które ma na celu spowolnienie pracy naszego komputera. Jest w stanie ono wykradać z naszego komputera prywatne pliki, informacje.  Potrafi ono nawet wysyłać fałszywe e-maile. Stopniowo spowalnia komputer, przez co nie możemy w pełni korzystać z jego funkcji.

Rodzaje złośliwych oprogramowań

Wirusy – mają one bardzo duży wpływ na działanie szkodliwego oprogramowania w naszym komputerze. Albowiem, gdy raz złapiemy takiego wirusa w sieci, pliki znajdujące się w naszym komputerze będą z godziny na godzinę będą zarażane.  W pierwszej chwili nie zauważamy niczego podejrzanego, jednak po pewnym czasie nasz system operacyjny zwalnia coraz bardziej i bardziej.

oprogramowanie typu ,,adware” – ma ono na celu samodzielnie pobieranie i otwieranie reklam bez naszej zgody.

program szpiegowski – został on stworzony po to, aby wykradać i gromadzić informacje o użytkownikach bez ich wiedzy i zgody.

robak – jest to złośliwy program komputerowy, który poprzez sieć wysyła do innych komputerów swoje kopie. Potrafi on skutecznie niszczyć dane oraz odmawiać usług innym komputerom.

koń trojański – wykorzystuje luki w prawach dostępu użytkowników w systemie. Nie mamy pojęcia, ze są one uruchamiane na naszym komputerze. Za jego pośrednictwem program lub narzędzie może całkowicie przejąć kontrolę nad naszym urządzeniem.

Jak rozpoznać złośliwe oprogramowanie?

Istnieje kilka sposób, aby trafnie rozpoznać, czy nasz komputer został zainfekowany przez jakiegoś wirusa, bądź czy wkradło się tu złośliwe oprogramowanie.  Najbardziej charakterystycznym znakiem, że coś dzieje się z naszym urządzeniem jest spowolnienie. Wirusy mogą zajmować tyle plików, że komputer nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.  Niespodziewany dostęp do plików. Jeżeli na naszym dysku zauważymy nagły wzrost liczby plików, oznaczać może to, że nasz komputer został zainfekowany. Jeżeli zauważymy zmianę w wielkości nazw plików bądź folderów możemy być pewni, że nasze pliki zostały wykradzione i zastąpione fałszywymi.

Jak walczyć ze złośliwym oprogramowaniem?

Podejmując walkę ze złośliwymi oprogramowaniami, możemy wykonać kilka czynności, aby uchronić nasz komputer przed wirusami. Między innymi mogą być to:

programy antywirusowe – poprzez częste skanowanie systemu, możemy zapobiec wkradnięciu się niechcianych wirusów.

zapora sieciowa – dzięki takiej metodzie, jesteśmy w stanie zapobiec przenikaniu wirusów do naszego urządzenia z sieci.

blokowanie zagrożonych linków – dzięki takiej metodzie, przeglądając strony internetowe, możemy zablokować wyskakujące okna z tej strony.

użytkowanie oryginalnych płyt z systemami oraz plikami.