Czym różni się od siebie drewno typu s2a i s2b?

Z pewnością każdy z was słyszał o tym, że drewno które przyjmowane jest w skupach, podlega bardzo dokładnej specyfikacji oraz klasyfikacji. Wynika to przede wszystkim z przeznaczenia drewna. Skup drewna S2a s2b,  zajmuje się przede wszystkim pozyskiwaniem drewna, które przeznaczone jest do produkcji celulozy. Czym jednak dokładnie różni się od siebie drewno typu s2a i s2b? Jakie musi spełniać ono wymogi, aby zostać zaklasyfikowane w odpowiedni sposób? Sprawdźmy!

Drewno typu s2 – czym dokładnie się charakteryzuje?

Zacznijmy od tego, czym powinno wyróżniać się drewno typu S2. Najprościej rzecz ujmując, jest to papierówka, pozyskiwana przede wszystkim z sosen. Przeznaczona jest głównie do produkcji celulozy. Nie oznacza to jednak, że drewno typu S2 to tylko i wyłącznie takie, które pozyskane zostało z drzew iglastych. Zdarza się, że tego rodzaju drewno może pochodzić również z drzew liściastych, takich jak buki, topole, brzozy czy osiki. Drewno typu S2, aby zostało zaklasyfikowane do tej grupy, musi spełniać odpowiednie wymiary. Chodzi tutaj przede wszystkim o średnicę wału drewna. Klasyfikacja drewna grupy S2 rozpoczyna się od minimalnej średnicy wału, która wynosi 1 metr.

Drewno typu s2a i s2b – jakie są różnice?

Ostatnią, chodź wcale nie najmniej istotną kwestią, jeśli chodzi o rodzaje drewna,  jest wskazanie wyraźnej różnicy, pomiędzy drewnem typu s2a oraz drewnem typu s2b. Jak już zostało wcześniej wspomniane, drewno S2 rozpoczyna się od minimalnej średnicy wału wynoszącej 1 m. Drewno typu s2a, czyli tak zwana papierówka, oprócz tego musi spełniać odpowiednie wymagania względem długości. Standardowa długość takiego drewna powinna wynosić minimum 2,5 m. Drewno typu s2a wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji płyt meblowych, jednakże zdarza się, że jest ono używane jako opał. To drugie zastosowanie drewna typu s2a, nie do końca jest właściwe. Z kolei drewno typu s2b, to tak zwana papierówka z wyborem. Tutaj również standardowa długość takiego surowca wynosi 2,5 m. To czym jednak różni się drewno s2b od drewna s2a, to przede wszystkim jakość. Drewno s2b pod żadnym pozorem nie może zostać wykorzystane do produkcji opału.