Coraz więcej zwolenników płyt warstwowych

Zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie posiada bardzo wiele zalet. Jest to dość nowoczesne rozwiązanie, jednak nie stosuje się ich jedynie do ścian zewnętrznych, wykorzystywane są bowiem do dachów, jak również i wewnętrznych ścian budynków. Płyty warstwowe składają się z dwóch bardzo sztywnych, ale dość cienkich okładzin stalowych trwale ze sobą połączonych. Pomiędzy nimi znajduje się rdzeń, który zapewnia izolacyjność termiczną budynku, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Płyty wykorzystywane do budowy ścian różnią się jednak od tych stosowanych do zabudowy dachów. Obie okładziny płyt ściennych są płaskie, płyty dachowe dolną okładzinę również mają płaską, jednak tę górną głęboką profilową, co gwarantuje większą sztywność płyty. Obecnie najczęściej wykorzystywane w budownictwie płyty warstwowe posiadają okładziny stalowe o grubości od 0,4 do 0,7 mm.

Rdzenie są natomiast tworzone z różnych materiałów, jednak każdy ze stosowanych rozwiązań posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu przegroda zapewnia bardzo duży opór cieplny. Materiałami stosowanymi jako rdzeń są więc: pianka poliuretanowa (PUR) lub poliizocyjanurowa (PIR), wełna mineralna oraz styropian, a profesjonalnie mówiąc – polistyren ekspandowany.

W ciągłej linii produkcyjnej są płyty warstwowe wykorzystujące jako rdzeń piankę poliuretanową. Proces ten polega na tym, że na jedną z okładzin rozprowadza się piankę, po czym następuje jej wzrost i łączy się ona z dwiema okładzinami. Czynność ta trwa jedynie kilkadziesiąt sekund, a zaraz po zejściu z linii technologicznej produkt gotowy można już przekazać do wykorzystania na budowie. Stworzenie płyt z rdzeniem styropianowym jest także stosunkowo proste, ponieważ przygotowane wcześniej płyty styropianowe przykleja się do okładzin stalowych. Najbardziej czasochłonnym rdzeniem jest ten z wełny mineralnej. Tworzy się go z tak zwanych lameli, których układ włókien musi być uporządkowany. Następnie między okładziny wkleja się lamele wykorzystując klej poliuretanowy. To firmy produkujące płyty warstwowe decydują jaki rdzeń będą stosować.

Płyty warstwowe to w ostatnim czasie bardzo często stosowane rozwiązanie. Wynika ono również z faktu, że renowacja płyt warstwowych jest również szybka i nie zbyt kosztowna.