Co warto wiedzieć przed zakupem nagrobka?

Zakup nagrobka, to proces do którego należy się przygotować. Nie jest bowiem tak, że przychodzimy do zakładu kamieniarskiego i po prostu mówimy, jaki nagrobek chcemy. Przed wizytą w zakład kamieniarski Kielce, powinniśmy się najpierw udać do zarządcy cmentarza, aby dowiedzieć się jakie wymiary może mieć pomnik. Pamiętajmy bowiem, że każdy cmentarz indywidualnie ustala dopuszczalną wielkość nagrobków – zarówno pojedynczych jak i podwójnych. O czym jeszcze należy pamiętać przed zamówieniem nagrobka pojedynczego?

Określ dokładne wymiary nagrobka

Określenie wymiarów nagrobka, to pierwszy krok do złożenia zamówienia. kolejnym jest wybranie nie tylko rodzaju kamienia z którego nagrobek ma być wykonany, ale też i jego koloru. Dostępne są zarówno nagrobki szare – zdecydowanie najpopularniejsze – jak również białe, czarne, czy nawet ciemnozielone. Warto także zadbać o to aby nasz nagrobek posiadał solidny fundament. W sytuacji wykonywania dodatkowego fundamentu, który przybiera formę opaski ciągnącej się dookoła istniejącego już grobowca, ścianka nie powinna mieć więcej jak 10-15 cm. W tej sytuacji nasz nagrobek automatycznie zyska większe wymiary. 

Liternictwo – bardzo ważny aspekt

Sam nagrobek to nie tylko płyta nakrywowa, rama stojąca czy posadzka. Na tablicy napisowej, umieszczane są dane osoby lub osób, które spoczywają w danym grobowcu. warto zatem zadbać o to aby i liternictwo na naszym nagrobku, zostało wykonane z należytą starannością. Litery mogą być piaskowane (grawerowane), kute lub okuwane, jak również nakładane. W przypadku liter nakładanych, do ich wykonania wykorzystuje się stop brązu lub stali nierdzewnej. Najbardziej budżetową wersją, jeśli chodzi o liternictwo jest oczywiście ich piaskowanie. Zdecydowanie bardziej estetyczne są jednak litery nakładane. 

Dodatki i akcesoria – doposaż nagrobek

Wiele zakładów kamieniarskich oferuje możliwość doposażenia nagrobka w takie elementy jak krzyże, wazony, zdjęcia, czy różnego rodzaju ozdobne aplikacje. Te elementy sprawiają, że nagrobek wygląda bardzo estetycznie.